405 lat temu zmarł Caravaggio

Caravaggio18 lipca 1610 r. zmarł genialny malarz Michelangelo Meris, włoski malarz, znany jako Caravaggio. Miał na swoim koncie portrety, martwe natury, ale do historii przeszedł przede wszystkim jako autor wyrazistych i pełnych życia obrazów o tematyce religijnej. Legendę malarz zawdzięczał nie tylko wspaniałym dziełom, ale i burzliwemu życiu.

Urodził się 29 września 1571 r. w Mediolanie. W początkowym okresie malarza tworzył głównie martwą naturę i tematy mitologiczne. Z tego okresu pochodzi m.in. „Chłopiec z koszem owoców”, czy „Chory Bachus”. Później powstało wiele dzieł realistycznych, obrazujących współczesne malarzowi zdarzenia, jak np. nowatorskie w treści i formie „Wróżenie z ręki” czy „Grający w karty”.

W kolejnych latach dominowało malarstwo religijne. Ten okres rozpoczyna „Maria Magdalena pokutująca”. Malując postaciom świętych dał twarze współczesnych mieszczan i plebejuszy, co budziło powszechne oburzenie. Uznanie znawców malarstwa i potomnych przyniosły takie dzieła jak: „Złożenie do grobu”, „Wieczerza w Emaus”, „Pocałunek Judasza”, „Niewierny Tomasz” czy „Ecce homo”.

Życie włoskiego malarza było niezwykle burzliwe, był częstym klientem sądów i ówczesnych służb bezpieczeństwa. W 1606 r. Caravaggio zabił, prawdopodobnie nieumyślnie, młodego Ranuccia Tomassoniego. Malarz musiał uciekać do Neapolu, gdzie chroniony był przez liczący się ród Colonów. W 1608 roku został aresztowany jako podejrzany o pobicie jednego z kawalerów maltańskich. Wówczas uciekł na Sycylię. Po powrocie do Neapolu przeżył zamach na swoje życie dokonany przez  nieznanego sprawcę.

W 1610 roku Caravaggio został ułaskawiony i wyruszył do Rzymu. Zmarł w drodze, a okoliczności śmierci malarza nie ustalono do dziś.