205 lat temu urodził się Fryderyk Chopin

chopin22 lutego 1810 r. (wg niektórych wersji – 1 marca) urodził się w Żelazowej Woli Fryderyk Franciszek Chopin – wybitny polski kompozytor i pianista. „Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel” – napisał o nim Cyprian Kamil Norwid. Jego przepojona polskością twórczość stanowi ważną część polskiej kultury narodowej.

Ojciec kompozytora Mikołaj był spolonizowanym Francuzem, pracującym w dworze w Żelazowej Woli jako nauczyciel, a matką Tekla Justyna Krzyżanowska, zarządzającą gospodarstwem w Żelazowej Woli. Kilka miesięcy po narodzinach Fryderyka cała rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie Mikołaj Chopin otrzymał posadę wykładowcy języka i literatury francuskiej w Liceum Warszawskim i prowadził pensjonat dla synów ziemiańskich spoza Warszawy.

Muzyczny talent Fryderyka objawił się niezwykle wcześnie. Mając 7 lat był już autorem dwóch polonezów (g-moll i b-dur). Pierwszy z nich wydano od razu drukiem. Wcześnie też zaczął występować publicznie na koncertach dobroczynnych. Pierwszych profesjonalnych lekcji gry na fortepianie udzielał mu Wojciech Żywny – do 1822 roku, gdy Żywny uznał, że nie był już w stanie niczego więcej nauczyć zdolnego ucznia.

Chopin bardzo interesował się twórczością ludową – notował piosenki ludowe, uczestniczył w weselach i dożynkach. To zainteresowanie niezwykle mocno widać w jego twórczości.

W czasie studiów w Warszawskiej Głównej Szkole Muzyki powstały pierwsze większe dzieła: Sonata c-moll, Wariacje op. 2 na temat z Don Juana Mozarta, Rondo à la Krakowiak, Fantazja op. 13 na tematy polskie (trzy ostatnie na fortepian z orkiestrą) oraz Trio g-moll na skrzypce, wiolonczelę i fortepian.

Po zakończeniu nauki Fryderyk planował dłuższy pobyt za granicą dla poznania życia muzycznego Europy i zdobycia sławy. Udał się do Wiednia, gdzie opublikowano jego niektóre utwory, a powrót do kraju uniemożliwił mu wybuch powstania listopadowego. Osiadł w Paryżu, w którym z krótkimi przerwami mieszkał do śmierci.

Pod koniec lat 30-tych ciężko zachorował na gruźlicę. Zmarł 17 października 1849 roku Fryderyk Chopin w Paryżu. Został pochowany na cmentarzu Pére-Lachaise w Paryżu. Zgodnie z ostatnią wolą Chopina, wyjęte po śmierci jego serce zostało wmurowane w filar kościoła Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Komponował na fortepian: polonezy, marsze, mazurki, nokturny, sonaty, koncerty fortepianowe. Jego najważniejsze utwory, znane niemal każdemu Polakowi to m.in.: Mazurek f-moll op. 63, Polonez As-dur, op. 53, Etiuda Rewolucyjna, Preludium Deszczowe, Walc cis-moll op. 64.

za: chopin.pl/IKa