10 lat temu św. Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca

JanPawełIIDzisiaj mija 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Papież Polak, 264. następca św. Piotra, zmarł 2 kwietnia w wieku 84 lat w Rzymie o godz. 21: 37. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa.

Jan Paweł II był wybrany podczas konklawe 16 października 1978 r. Został 264 papieżem w dziejach Kościoła. Był zarazem pierwszym od 455 lat następcą św. Piotra nie-Włochem i pierwszym papieżem-Słowianinem. Dla świata Jego wybór był niespodzianką, ale znawcy twierdzą, ks. Kard. Karol Wojtyła już podczas konklawe po śmierci Pawła VI należał do grona papabili. Po jego wyborze na Papieża zgodnie podkreślano, że był jak mało kto przygotowany do podjęcia tego zadania.

Miał za sobą przeszłość duszpasterza, wykładowcy, naukowca filozofa, publicysty, autora książek, Biskupa historycznej diecezji, któremu przyszło sprawować rządy w konfrontacji z reżimem komunistycznym, wziął też aktywny, twórczy udział w Soborze Watykańskim II. W młodości występował w teatrze i pisał wiersze, czego nie zarzucił także jako Papież.

Urodził się 18 maja w Wadowicach. Gdy miał niespełna 9 lat stracił matkę, gdy miał 12 lat – jedynego brata, a już na początku studiów, umarł mu ojciec. Przerywając polonistykę na Uniwersytecie Jagielońskim, odbył studia seminaryjne w warunkach konspiracyjnych. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 r. w katedrze na Wawelu z rąk ks. Abp. Adama Stefana Sapiehy. Metropolita krakowski wysłał wybitnie uzdolnionego młodego księdza Wojtyłę na studia doktoranckie do Rzymu. Po powrocie do kraju był wikariuszem w Niegowici, następnie krakowskiej parafii św. Floriana. Po dwuletnim urlopie naukowym podejął wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od 1954 r. na KUL, z którą to uczelnią był związany aż do wyboru na Papieża. W wieku zaledwie 38 lat, 4 lipca 1958 r., został mianowany Biskupem pomocniczym krakowskim. Sakrę Biskupią przyjął 28 września 1958 r. w katedrze na Wawelu z rąk ks. Abp. Eugeniusza Baziaka. Mianowany Arcybiskupem Metropolitą krakowskim 13 stycznia 1964 r. 26 czerwca 1967 r. został kreowany Kardynałem prezbiterem. Wybrany Papieżem 16 października 1978 r., przybrał imię Jan Paweł II. Uroczyście zainaugurował pontyfikat 22 października 1978 r.

Jego ponad 26-letni okres służby w Kościele powszechnym okazał się najdłuższym pontyfikatem w XX stuleciu i trzecim co do długości w dziejach Kościoła. Odbył 104 zagraniczne pielgrzymki i odwiedził podczas nich, jako Papież 129 krajów. Ojciec Święty Jan Paweł II przeprowadził 148 beatyfikacji i 51 kanonizacji. Kościół ogłosił podczas nich 1343 błogosławionych i 482 świętych.

za deon.pl/r